Kategoriler
Alfabetik

M Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

M harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. M ile başlayan hayvan isimlerini, sahip oldukları eşsiz özelliklerle birlikte listeledik. Ayrıca hayvanları iyi tanımanız için vesikalık resimleri ile birlikte paylaşıyoruz.

M harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. M ile başlayan hayvan isimlerini içeren uzun bir listeyi sizler için hazırladık.

Ayrıca, m harfi ile başlayan hayvan isimleri için İngilizce, Almanca, çevirilerini ayrı başlıklar altında sıralamayı unutmadık. Çocuklar özellikle sizlerin, hayvanlar hakkında bir kaç kısa bilgi ile eğlenceli ve eğitici vakit geçirmenizi umuyoruz.

Peki, M harfi ile hayvan isimleri listesini kullanarak ne gibi etkinlikler yapabilirsin?

 • İsim, şehir, hayvan oyunu için ideal bir liste ile karşınızdayız. Eğer bu oyunda takılı kaldıysan m harfi ile hayvan isimlerinden birini kullanabilirsin.
 • M harfi ile başlayan hayvanlar ansiklopedisi oluşturabilirsiniz. Hayvanların isimleri yanı sıra temel özelliklerinden bahsettik. Bunlardan faydalanarak kendi hayvan ansiklopedini oluşturabilirsin.
 • Hayvan sözlük. M harfi ile hayvan isimleri ile Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca çevirilerini içeren bir sözlük oluşturmaya ne dersin?

M Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

 1. Mamut
 2. Makak Maymunu
 3. Manda
 4. Maki
 5. Martı
 6. Mavi Kelebek
 7. Mavi Balina
 8. Mayıs Böceği
 9. Maymun
 10. Mayıs Sineği
 11. Merinos
 12. Mezgit
 13. Melek Balığı
 14. Mağara Faresi
 15. Melek Balığı
 16. Mahmuzlu Camgöz
 17. Midye
 18. Muhabbet Kuşu
 19. Mirikina
 20. Misk Domuzu
 21. Misk Faresi
 22. Misk Geyiği
 23. Misk Kangurusu
 24. Misk Kedisi
 25. Mürekkep Balığı
 26. Mercan Balığı
 27. Mercan Yılanı
 28. Merlin
 29. Mezit Kuşu
 30. Mısır Kobrası
 31. Mızrak Yılanı
 32. Mersin Balığı

Mamut

Mamut - M harfi ile hayvan isimleri
Mamut – M harfi ile hayvan isimleri

Mamutlar yaklaşık 6 bin yıl ölce Afrika, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da yaşadığı bilinmektedir. Buzul çağının bitmesi ve ısınan dünyanın içilebilir su miktarının azalmasıyla günde ortalama 150 litre su içmesi gereken mamutların soyunun tükenmesine sebebp olduğu düşünülmektedir.

Filgiller familyasına ait olan mamutlar ortalama 5 metre boyunda ve 8 ton ağırlığındaydı. Günümüzde nesli tükenmiş olan bu çok büyük kara memelilerine en benzer canlı filler’dir. Aslında filler çok zekilerdir ve su tutan ağaçlar başta olmak üzre, kazarak su bulma gibi yöntemlerle göç ederken bile gruplar halinde susuzluklarını giderirler.

Ortalama bir filin günde 120 litre su içme ihtimalini göz önünde bulundurduğumuzda mamutların gerçekten susuzluktan soyunun tükenmiş olması bana pek inandırıcı gelmemektedir.

Mayıs Böceği

Mayıs böceği - M ile başlayan hayvan isimleri
Mayıs böceği – M ile başlayan hayvan isimleri

Bilimsel adı Melolontha Melolontha. Halk arasında kadı lokması ya da manas olarak bilninir. Bu böcekler fındık bahçelerinde oldukça yaygın şekilde görülür. Aslında bir çok ağaç ve bitkiye kalıcı zararlar vermektedir.

Mayıs ayında sebzelerin gelişme döneminde istila ederek büyük maddi kayıplara sebep verir. Yoğun olarak istila ettikleri ağaçları komple yapraksız bırakabilir. Yumurtaları toprağa bırakır. Larvalar kıvırcık şeklinde tombul bir yapıya sahiptir. Bu böcekler ile kimyasal mücadele ile mücadele etmek gerekebilir.

Makak Maymunu

Makak maymunu - M harfi ile hayvan isimleri
Makak maymunu – M harfi ile hayvan isimleri

Tayland’da makak tapınağı bulunmaktadır. Makak maymunları Taylant kültüründe kutsaldır. Bu nedenle tüm ülkede özgürce gezerek insanları ile temas halindedir. Şehrin sokaklarında bazen maymunların birbiri ile dalaşı ya da insanlara saldırdığı görülür.

Aynı makak maymunlar Hindistan’da işçi olarak çalıştırılır. Yüksek ağaçlardan özellikle hindistan cevizi toplamak için makak maymunları eğitilerek çalıştırılmaktadır.

Makaklar hepçil beslenen canlılardır. Hem ot hemde et yerler. Makaklar arasında çıkan tartışmalarda yamyamlık gözlenmiştir.

Misk Kedisi

Misk kedisi - M harfi ile başlayan hayvan isimleri
Misk kedisi – M harfi ile başlayan hayvan isimleri

Dünyanın en pahalı kahvesi olan Luwak kahvesi yapımında misk kedisinin boşaltım sistemi kullanılıyor. Kısacası kahve meyvesini yiyen misk kedilerin dışkısındaki çekirdekler toplanarak Luwak kahvesi üretiliyor ve bu kahve dünyanın en pahalı kahvesi olarak satışa sunuluyor.

Misk kedileri ilk bakışta kediye benzetilebilir ama uzun burunları ve kısa kulaklarıyla kendilerine has karakteristik özellikleri bulunur. Hem otçul hemde etçil beslenen hepçil canlılardır. 0’u aşkın misk kedisi türü bulunur. Ayrıca misk kedilerinin kuyruğunun altındaki bezlerden salgıladığı güzel koku nedeniyle bu ismi almıştır ve parfümlerin kalıcılığını arttırmak için kullanılmaktadır.

Mirikina

Martı - M hayvan isimleri
Martı – M hayvan isimleri

M harfi ile hayvan isimleri listesinde şimdi sırada mirikina bulunuyor. Mirikina Güney Amerika’ya özgü maymun türüdür. Geceleri aktiftir ve bu maymunun kuyruğu boyundan uzundur. Ortalama uzunlukları 70 santim, ortalama ağırlıkları 650 gramdır. Gebelik süresi 140 olduğu bilinmektedir. Gece maymunu olarak bilinirler.

Martı

Martı - M hayvan
Martı – M hayvan

M ile başlayan hayvan isimlerini listesinde son sırada Martı yer alıyor. Martıların 30u aşkın türü bulunur. Tipik kıyı kuşlarıdır. Çoğu türü djıyılara çok yakın yaşarlar.

Türlere göre kanat açıklık boyu 25 ile 75 santim olarak değişmektedir. Fare, balık, yavru kuşlar, yumurta olmak üzre bir çok şeyi yerler. İstanbul martıları simit yemekle meşhurdur. Martılar zeki ve sosyal hayvanlardır. Genellikle gruplar halinde hareket ederler.

M Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri / İngilizce Almanca Çeviri

Bu başlık altında m ile başlayan hayvan isimlerinin İngilizce ve Almanca çevirilerini bulabilirsin. Kendi hayvan sözlüğünü hazırlamaya ne dersin? A’dan z’ye listelenmiş diğer hayvan isimleriyle sözlüğünü büyütmek senin elinde.

M HayvanİngilizceAlmanca
MamutMammothMammut
MakakMacaqueMakaken
MandaMandateMandat
MartıSeagullMöwe
Mavi KelebekMorphoMorpho
Mavi BalinaBlue whaleBlauwal
MaymunMonkeyAffe
Mayıs BöceğiMay beetlesMaikäfer
Mayıs SineğiMayflyEintagsfliege
MezgitWhitingMerlan
Melek BalığıAngel FishEngelsfisch
Mağara FaresiCave RatHöhlenratte
MidyeMusselMuschel
Muhabbet KuşuParakeetSittich
Mürekkep BalığıSquidSepia
Mızrak YılanıBothrops atroxBothrops atrox
M harfi ile hayvan isimleri

İlgili içerik: N Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir