Kategoriler
Hayvanlar

Gurk tavuk yumurtlar mı?

Bu içerikte, tavuk gurk olduktan sonra yumurtlamaya devam eder mi? Kuluçkaya yatan tavuk ne kadar süre sonra tekrar yumurtlamaya başlar? Sorularına cevap arıyoruz.

Gurk tavuk yumurtlar mı ya da gurk tavuk ne zaman yumurtlar sorularına cevap bulmak istiyorsan doğru adrestesin.

Gurk tavuklar üremek için yaklaşım 21 gün süren yorucu kuluçka dönemine girerler. Çıkım başladıktan sonra hayata yeni gelen civcivleri yetiştirme görevini de üstlenen gurk tavuk bu süreçte yumurtayı keser. Peki gurk tavuk yumurtlar mı? gelin hep birlikte cevabını bulalım.

Gurk tavuk yumurtlar mı?

Kuluçkaya yatan tavuklar hakkında bir çok makale paylaştık. Bu sefer kümesteki follukta yumurta sayısını artırmayı amaçlayan bir konudan bahsedeceğiz. Tavuklar üremek için 21 günlük kuluçka dönemine girerler ve kuluçka dönemi bittikten sonra civcivleri büyütmek üzre onlarla ilgilenmeye başlarlar.

Gurk tavuk, kuluçkaya yattığı dönemde yumurtaların sıcaklığını ve nem dengesini ayarlamaya odaklanır ve yumurtlamaz.

Gurk tavuk ne zaman yumurtlar?

Tavuk kuluçkaya yattıktan sonra 21 gün sadece yem yemek, su içmek, tüylerini nemlendirmek ve dışkılama için yerinden kalkar. 21 gün sonunda yumurtadan civciv çıkımı başlar.

Tavuk iyi beslenemediği için oldukça bitkindir. Civcivleri büyütmek için yeni bir çabaya giren tavuk, günden artık kendini toparlamak üzre yem yemeye ve gezinmeye başlar.

Gurk tavuk ne zaman yumurtlar sorusuna gurk olduktan 2,5 ile 3 ay sonra tekrar yumurtlamaya başlar diyebiliriz.

Bonus : Tavsiye

Tavuklar üremek için yumurtlar. Yeterli miktarda yumurta biriktiren tavuk kuluçka dönemine girer ve yumurtayı keser. Tavuğun tekrar yumurta vermeye başlaması için kendini toparlaması gerekmektedir.

Bu dönemde besleyici yem, multivitamin ve probiyotik kullanmak tavuğun hızlı toparlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bit kontrolü yapılmalı ve tespit edilirse ilaçlama yapılmalıdır.

“Gurk tavuk yumurtlar mı?” için 4 yanıt

Benim gurk tavuklarım var. 18 gün oldu hala çıkım alamadım. Tekrar ne zaman yumurta verecekler diye merak ediyorum. 3 ayda uzun süre gerçekten.

Tavuğum bir hafta önce gurk oldu, yumurtalarıyla birlikte ayrı bir alana koydum ama bugün dikkat ettim altındaki yumurta sayısı artış. Gurk avuk mu yumurtladı yoksa kaçak diğer tavuklardan birimi anlamadım.

Tavuklar yeterli sayıda yumurtladıktan sonra gurk olup kuluçkaya yatarlar. Nadirende olsa ilk hafta 1 ile 2 yumurta yumurtlarlar. Eğer koyduğunuz yumurtalar işaretli ve yeterli sayıdaysa sonradan eklenenleri alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir