Kategoriler
Alfabetik

E Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

E harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. E ile başlayan hayvan isimlerini, sahip oldukları eşsiz özelliklerle birlikte listeledik. Ayrıca hayvanları iyi tanımanız için vesikalık resimleri ile birlikte paylaşıyoruz.

E harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. E ile başlayan hayvan isimlerini içeren uzun bir listeyi sizler için hazırladık.

Ayrıca, e harfi ile başlayan hayvan isimleri için İngilizce, Almanca, çevirilerini ayrı başlıklar altında sıralamayı unutmadık. Çocuklar özellikle sizlerin, hayvanlar hakkında bir kaç kısa bilgi ile eğlenceli ve eğitici vakit geçirmenizi umuyoruz.

Peki, E harfi ile hayvan isimleri listesini kullanarak ne gibi etkinlikler yapabilirsin?

 • İsim, şehir, hayvan oyunu için ideal bir liste ile karşınızdayız. Eğer bu oyunda takılı kaldıysan e harfi ile hayvan isimlerinden birini kullanabilirsin.
 • E harfi ile başlayan hayvanlar ansiklopedisi oluşturabilirsiniz. Hayvanların isimleri yanı sıra temel özelliklerinden bahsettik. Bunlardan faydalanarak kendi hayvan ansiklopedini oluşturabilirsin.
 • Hayvan sözlük. E harfi ile hayvan isimleri ile Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca çevirilerini içeren bir sözlük oluşturmaya ne dersin?

E Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

 • Eşek
 • Ebabil Kuşu
 • Ebe Kurbağa
 • Eşek Arısı
 • Emu
 • Eşkina Balığı
 • Engerek Yılanı
 • Ejder Sineği
 • Efemerid
 • Eğrez Balığı
 • Elektrikli Yılan Balığı
 • Ekidne
 • Ermin
 • Elmas Çıngıraklı Yılan

Emu

Emu - E harfi ile hayvan isimleri
Emu – E harfi ile hayvan isimleri

Avustralya’nın özgü bir kuş türüdür. Deve kuşu olarak bilinir. Yumurta rengi turkuaz’dır. Kuluçka süresi 38 gündür. Yetişkin bir emu kuşu yılda 40 ile 70 yumurta verir. Yumurta ağırlı 600 ile 1200 gram arasıdır.

Emu kuşları uçamazlar 1,8 metreye ulaşan uzun boyları ile dünyanın en uzun kuş türüdür. Son yıllarada ülkemizde yetiştiriciliği yapılan nadir kuşlar arasındadır.

Eşek

Eşek - E ile başlayan hayvan isimleri
Eşek – E ile başlayan hayvan isimleri

E harfi ile hayvan isimleri listesinde 2. sırada Eşek. Eşekler Yük taşımak, binek ve sütünden faydalanmak üzre insanlar tarafından evcilleştirilmiştir. Eşekler 40 yıla aşkın yaşayabilir.

Son yıllarda ülkemizde eşek süt çiflikleri popüler olmuştur. Günlük 1 litre süt veren eşeklerin sütlerinin soğuk algınlığına, kansere, astıma vb bir çok hastalığa faydalı olduğu söylense de bunların hiç biri bilimsel bir araştırmaya dayanmaktadır.

Ebabil Kuşu

Ebabil kuşu - E harfi ile hayvan isimleri
Ebabil kuşu – E harfi ile hayvan isimleri

E harfi ile başlayan hayvan isimleri listesinde 3. sırada Ebabil Kuşu bulunuyor. Bu kuşların alışagelmişin dışında uçarken uyuduğu düşünülmektedir. Ebabil kuşları, ayaklarının üzerinde diğer kuş türleri kadar iyi yürüyemez. Sadece üreme döneminde kayalıklar yaptıkları yuvalarda barınırlar. Üreme dönemi hariç bu kuşları sadece yem yerken yerde görebilirsiniz.

Kanatlarını hiç kapatmaz. 20 ile 25 yıl arası yaşadığı düşünülmektedir. Kur’an-ı Kerim’de, Fil suresinde geçen ayetlerde ebabil kuşlarının savaşta filleri yendiğinden bahsedilmektedir.

Eşek Arısı

Eşek arısı - E ile başlayan hayvan isimleri
Eşek arısı – E ile başlayan hayvan isimleri

Eşek arıları ortalama 30 mm uzunluğundadır. Bal arılarının neredeyse 5 kartı büyüklünde ulaşabilirler. Yuvalarını ağaçlara, taş ve duvar oyunlarına bazende toprağa yaparlar.

Eşek arısı kendini tehdit altında hissettiğinde insanları sokabilir. İğnesi zehirlidir bu zehir insanda alerji, yanma ve ağrıya sebep olabilir. Eşek arıları etçil beslenir. Küçük böcekler hatta küçük fare türlerini yedikleri bilinmektedir.

Eşkina

Eşkina - E harfiyle hayvan
Eşkina – E harfiyle hayvan

Eşkina balıkların baş kısmında 2 adet beyaz taş bulunur. Bu taşların böbrek kumu ve taşını tedavi ettiğine inanılmaktadır. Göç etmez ve genellikle kıyılara yakın kayalıklarda yuva yapar.

Ticari yetiştiriciliği yapılmadığı için restoranlarda servis edilen ender bulunan değerli bir balık türüdür. Marmara denizinde amatör balıkçılar tarafından avlandığı bilinmektedir.

Engerek Yılanı

Engerek yılanı - E hayvan
Engerek yılanı – E hayvan

E harfi ile hayvan isimleri listesinde son sırada Engerek Yılanı var. Genellikle gece avlanan zehirli yılan türüdür. Üçgen başı en belirgin özelliğidir. Boynuzlu engerek yılanlarının boyu 50-70 santim uzunluğundadır.

Engerek yılanları ile insanlar karşılaştığında genellikle kaçmayı tercih ederler. Yılanı fark etmeyen insanlar tarafından çok yaklaşıldığında ya da üzerine basıldığında insanları ısırabilir.

Ülkemizde yaşayan en zehirli yılan türü olan Koca Engerek yılanının ısırığı bir insanı 20 dakikada öldürebilir. Koca Engerek yılanının ortalama uzunluğu 1,5 metre ile 2 metre arasında olabilir.

E Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri / İngilizce Almanca Çeviri

Bu başlık altında e ile başlayan hayvan isimlerinin İngilizce ve Almanca çevirilerini bulabilirsin. Kendi hayvan sözlüğünü hazırlamaya ne dersin? A’dan z’ye listelenmiş diğer hayvan isimleriyle sözlüğünü büyütmek senin elinde.

E HayvanİngilizceAlmanca
EşekDonkeyEsel,Eselin
Ebabil KuşuSwiftSchnell
Ebe KurbağaMidwife ToadHebammen Kröte
Eşek ArısıHornetHornisse
Eşkina balığıBrown meagreBrown meagre
Engerek YılanıVipersVipern
Elektrikli Yılan BalığıElectric EelZitteraal
Elmas Çıngıraklı YılanDiamond RattlesnakeDiamant Klapperschlange
E harfi ile hayvan isimleri

İlgili içerik: F Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir