Kategoriler
Alfabetik

Ç Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

Ç harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. Ç ile başlayan hayvan isimlerini, sahip oldukları eşsiz özelliklerle birlikte listeledik. Ayrıca hayvanları iyi tanımanız için vesikalık resimleri ile birlikte paylaşıyoruz.

Ç harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. Ç ile başlayan hayvan isimlerini içeren uzun bir listeyi sizler için hazırladık.

Ayrıca, ç harfi ile başlayan hayvan isimleri için İngilizce, Almanca, çevirilerini ayrı başlıklar altında sıralamayı unutmadık. Çocuklar özellikle sizlerin, hayvanlar hakkında bir kaç kısa bilgi ile eğlenceli ve eğitici vakit geçirmenizi umuyoruz.

Peki, Ç harfi ile hayvan isimleri listesini kullanarak ne gibi etkinlikler yapabilirsin?

 • İsim, şehir, hayvan oyunu için ideal bir liste ile karşınızdayız. Eğer bu oyunda takılı kaldıysan ç harfi ile hayvan isimlerinden birini kullanabilirsin.
 • Ç harfi ile başlayan hayvanlar ansiklopedisi oluşturabilirsiniz. Hayvanların isimleri yanı sıra temel özelliklerinden bahsettik. Bunlardan faydalanarak kendi hayvan ansiklopedini oluşturabilirsin.
 • Hayvan sözlük. Ç harfi ile hayvan isimleri ile Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca çevirilerini içeren bir sözlük oluşturmaya ne dersin?

Ç Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

 • Çakal
 • Çekirge
 • Çıyan
 • Çekiç Balığı
 • Çulluk
 • Çıngıraklı Yılan
 • Çizgili Sincap
 • Çöl Tilkis
 • Çipura
 • Çita
 • Çıt Kuşu
 • Çizgili Sırtlan
 • Çin Aslanı
 • Çizgili Mercan
 • Çöl Koşarı
 • Çaylak
 • Çizgili Kertenkele
 • Çöl Kobrası
 • Çöl Sıçanı

Çakal

Çakal - Ç harfi ile hayvan isimleri
Çakal – Ç harfi ile hayvan isimleri

Ç harfi ile hayvan isimleri listesinde ilk sırada çakal yer alıyor. Vahşi doğada çakallar leşçil beslenirler. Genellikle kendileri avlanmaz. Anadolu köylerinde çakallar tarafından saldırıya uğrayan koyun sürüleri ve tavuk kümeslerinin varlığı bilinmektedir.

Etçil beslenen çakallar gerekirse avlanabilirler. Küçük kemirgenler ve küçük kuş türleri en önemli besin kaynaklarıdır. Çakallar bir çok açıdan köpeğe benziyor olsa da asla evcilleştirilemez.

Ülkemizin her bölgesinde çakallar yaşamaktadır. Ortalama ağırlıkları 1-12 kilodur. İnsanlarla karşılaştıklarında genellikle ürkek tavırlar sergileyerek kaçarlar.

Çipura

Çupra - Ç ile başlayan hayvan isimleri
Çupra – Ç ile başlayan hayvan isimleri

Ç ile başlayan hayvan isimlerini listesinde ikinci sırada Çupra bilinen diğer adıyla Çipura bulunuyor. Ülkemizde Akdeniz kıyılarında sahip olan şehirlerde avcılığı sıklıkla yapılır.

Genellikle yengeç gibi sert kabuklu canlılarla beslenir ve avcılığı yapılır. Ortalama uzunlukları 25 ile 35 santim arasında olmasına rağmen daha büyüklerine rastlanmaktadır. Bir çupra 200 gram ile 3 kilogram arası ağırlıkta olabilir.

Çıyan

Çiyan - Ç harfi ile hayvan isimleri
Çiyan – Ç harfi ile hayvan isimleri

Antarktika dışında tüm kıt’alarda yaşarlar. Bazı türleri zehirlidir. Çıyanların dişleri genellikle insan derisini delemeyecek kadar küçük olduğundan kolay kolay insanlara zarar veremezler.

Çıyanlar evleri istila ederek insan yaşam alanlarını tahrip edebilirler. Genellikle nemli ortamları severler. Boyları 2 santim ile 20 santim arasında değişmektedir. Boyutlarına nazaran çok hızlı hareket ederler. Diğer küçük böcek ve canlıları yiyerek beslenen etçil böcektir.

Çekirge

Çekirge - Ç ile başlayan hayvan isimleri
Çekirge – Ç ile başlayan hayvan isimleri

C ile başlayan hayvan isimleri listesinde 3. sırada çekirge var. Çekirgeler otçul beslenirler. Biz onları genellikle haberlerde çekirge sürüsü istilası başlıklı haberlerden takip edebiliriz. Milyonlarca çekirge tarım alanlarını istila ettiğinde kıtlığa sebep olabilir. En küçük çekirge 2 santim boyundayken en büyükleri 12 santim uzunluğunda olabilir.

Milyonlarca çekirge, hep birlikte sıcak alanlara uçarak bir kara bulut misali göç eder. Çekirgeler zehirli değildir ve insanlara genellikle zarar vermez.

Çekirgelerin bu denli çoğalarak tarım arazilerine zarar vermesinin altına doğal avcılarının yok olması ve insanlar tarafından yok edilen ormanlar sebep gösterilmektedir.

Çekiç Balığı

Çekip köpek balığı - Ç ile hayvan
Çekip köpek balığı – Ç ile hayvan

Ç harfi ile hayvan isimleri listesinde 4. sırada Çekiç balığı var. Dünya genelinde ılık suya sahip tüm kıyılarda yaşarlar. Genellikle kabuklu deniz canlıları, küçük köpek balıkları, ahtapotlar ana besin kaynaklarıdır.

Çekiç köpek balıkları aslında yakalayabildikleri her şeyi yerler. Boyları yaklaşık 6 metre uzunluğa erişir. 400 ile 600 kilo ağırlığa ulaşabilirler. Avcı, etçil balıklardır.

Çulluk

Çulluk - Ç harfi ile hayvan isimleri
Çulluk – Ç harfi ile hayvan isimleri

Çullukların uzun ince gagaları bulunur. Genellikle toprak altında bulunan solucan, kurt ve böcekleri yerler. 55 santim kanat genişliğine sahiptir. Boyları 3-35 santim ağırlıkları ise 30 gram civarıdır. Gagalarının uzunluğu 7 santime erişebilir.

Çulluk avcılığı sebebiyle ülkemizde nesli tehlike altındadır. Orman çulluğu, su çulluğu ve büyük su çulluğu bilinen 10 çulluk türleri arasında yer almaktadır.

Çöl Koşarı

Çöl Koşarı - Ç Hayvan
Çöl Koşarı – Ç Hayvan

Çöl koşarı, genellikle kurak arazilerde yerde gezinerek toprak altındaki böcek, solucan ve kurtları yiyerek beslenir. Göçmen kuşlardır.

Ünlü çizgi film karakteri Road Runner, aslında bir çöl koşarı’dır. Hızlı koşar ve her kaçış sahnesinde Beep, Beep sesi çıkartır. Çölde geçen çizgi filmde Wile E. Coyote adlı Çakal her seferinde Çöl koşarına yenik düşmektedir.

Çaylak

Çaylak - Ç harfi ile hayvan isimleri
Çaylak – Ç harfi ile hayvan isimleri

Atmacagiller familyasına ait gündüz avlanan etçil beslenen kuşlardır. Güçlü pençelere ve çengel şeklinde gagaya sahiplerdir. Çatal kuyruğa sahiptirler. Genellikle leşçi beslenirler. Küçük kemirgenler, küçük kuşlar ve sürüngenleri avlarlar.

Boyu 60 santim uzunluğunda, ağırlığı ise 600 gram ağırlığındadır. Açık kanat uzunluğu 155 santime kadar ulaşabilir. Göç eden yırtıcı kuşlardır.

Ç Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri / İngilizce Almanca Çeviri

Bu başlık altında ç ile başlayan hayvan isimlerinin İngilizce ve Almanca çevirilerini bulabilirsin. Kendi hayvan sözlüğünü hazırlamaya ne dersin? A’dan z’ye listelenmiş diğer hayvan isimleriyle sözlüğünü büyütmek senin elinde..

Ç hayvanİngilizceAlmanca
ÇakalJackalSchakal
ÇekirgeGrasshopperHeuschrecke
ÇıyanCentipedeTausendfüßler
Çekiç BalığıHammer FishHammerfisch
ÇullukWoodcockWaldschnepfe
Çıngıraklı YılanRattlesnakeKlapperschlange
Çizgili SincapChipmunkStreifen Backenhörnchen
Çöl TilkisiDesert FoxWüstenfuchs
ÇipuraBramidaeBramidae
ÇitaCheetahGepard
Çizgili SırtlanStriped HyenaGestreifte Hyäne
Çöl KoşarıRoad RunnerWüstenläufer
ÇaylakKiteFalke
Ç harfi ile hayvan isimleri

İlgili içerik: D Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir